Parapety to nieodłączny element okna. Zarówno ten wewnętrzny jak i zewnętrzny. Przy tak wielu rodzajach parapetów dostępnych na rynku ważne jest aby wybrać odpowiedni rodzaj parapetów. Oprócz walorów estetycznych parapety powinny być jeszcze odpowiednio trwałe i odporne na różne czynniki.

Parapety wewnętrzne powinny być odporne na wysokie temperatury, ponieważ pod parapetem najczęściej zamontowany jest kaloryfer. Należy więc zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest parapet. Mamy do wyboru parapety z konglomeratu, marmury, granity, drewno lub płytowe. Możemy również zastosować parapety z PCV pokryte specjalnym laminatem zabezpieczającym przed wysoka temperaturą oraz zarysowaniami. Zaletą takich parapetów jest to, że są lekkie i odporne na wilgoć.

Niezależnie od tego z jakiego materiału wykonane są parapety, ważnym elementem jest ich prawidłowy montaż, dzięki właściwemu osadzeniu parapety będą służyły przez lata, nie powodując strat ciepła. Bardzo ważna sprawa to odpowiednia pielęgnacja parapetów wewnętrznych. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału parapety należy pielęgnować używając do tego odpowiednich past lub płynów.

Parapety zewnętrzne najczęściej wytwarzane są z aluminium, stali ocynkowanej albo granitu lub piaskowca. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona ścian przed wilgocią oraz zabezpieczenie przed spływającą wodą opadową. Dobrze dobrane parapety nadają budynkowi eleganckiego wyglądu. Parapety zewnętrzne muszą też cechować się odpornością na zmiany temperatur oraz opady deszczu.

Odpowiednio dobrane parapety będą służyły przez długie lata.

View the embedded image gallery online at:
http://bemares.pl/parapety#sigFreeIdda7ef39105