Data dodania: 2019-09-10

Jak przygotować otwory okienne do montażu?

Aby prawidłowo zamontować okna należy zadbać o odpowiednie przygotowanie otworów montażowych. Większość materiałów z jakich wykonywane są mury mają w swojej budowie pióro-wpusty, czy też uchwyty ułatwiające przenoszenie. Są one pomocne przy wznoszeniu budynku, jednak wraz z przesunięciami między elementami i nierównymi spoinami powodują, że otwór nie jest prosty. Konsekwencją tego jest brak możliwości wykonania prawidłowego oraz szczelnego montażu stolarki okiennej czy drzwiowej. Utrudnienia związane są zarówno z odpowiednim klinowaniem ram, ich zakotwieniem, jak również aplikacją piany montażowej czy innych taśm decydujących o szczelności połączenia okno-mur / drzwi-mur. Aby temu zapobiec należy zadbać aby były one gładkie , zachowywały prostoliniowość oraz żeby były odpowiednio zabezpieczone np. poprzez zagruntowanie.

Należy pamiętać, że sposób w jaki należy wyrównać otwory, jak i materiał do tego użyty jest określany indywidualnie. Co do zasady należy używać materiału hydrofobowego (odpornego na wodę). Przykładowym wyborem może być klej do styropianu lub zaprawa termoizolacyjna.

Nie można zapominać o dolnej płaszczyźnie otworu (tam, gdzie mamy okna z parapetem), a także o wyrównaniu zewnętrznej powierzchni muru, jeśli będą tam klejone folie okienne. Te miejsca również należy wyrównać.

Ważnym elementem montażu jest również podproże, a więc strefa pod otworami kończącymi się na równo
z posadzką. Jest wiele rozwiązań na wypełnienie tego miejsca – poszerzenia systemowe, podmurowanie z materiału stabilnego (podmurowanie na szerokość całego muru), a także zastosowanie podwaliny purenitowej, która daje nam największe pole do manewrów już bezpośrednio na budowie. Ważne aby podproże było wypoziomowane oraz  pozwalające na odpowiednie zakotwienie dolnej części ramy okna . Sposób przygotowania wyżej wspomnianych rzeczy powinien być ustalony bezpośrednio z wykonawcą oraz skonsultowany z opiekunami Klienta.

Na zdjęciach przedstawiamy przykłady nieprzygotowanych otworów, jak i już gotowych do montażu.

Wróć do listy aktualności

Data dodania: 2023-02-06 15:05:00

Podparcie konstrukcji okiennych - rola w prawidłowym montażu okien

Okna i drzwi balkonowe nie są lekkie, jak piórko. Mogą ważyć od kilkudziesięciu do kilk...
Czytaj dalej

Data dodania: 2020-10-02 10:07:00

Szkło selektywne - jak ono działa?

Wraz z rozwojem nauki i dokonywanych na jej gruncie kolejnych odkryć, wzrastało zastosowanie szeroko pojętej technologii. Przed wieloma dziedzinami życia otworzyły się nowe możliwości. Postęp ten nie pozostał oczywiście obojętny dla architektury i budownict...
Czytaj dalej

Data dodania: 2019-09-10 12:26:00

Jak przygotować otwory okienne do montażu?

Aby prawidłowo zamontować okna należy zadbać o odpowiednie przygotowanie otworów montażowych. Większość materiałów z jakich wykonywane są mury mają w swojej budowie pióro-wpusty, czy też uchwyty ułatwiające...
Czytaj dalej